Zrodlo - informacje o książce

Człowiek istota wezwana

Rafał Kazimierz Wilk

notka:

Praca O. Rafała K. Wilka antropologiczno-personalis-tyczne aspekty filozoficznej twórczości Edyty Stein -św. Teresy Benedykty od Krzyża... ukazuje poglądy Edith Stein w kontekście sporów filozoficznych dotyczących osoby, uwzględnia też aspekt metodologiczny problematyki personalistycznej. Kompetentnie zredagowana, oparta o szeroką znajomość literatury przedmiotu i staranne studium dzieł omawianej autorki, praca jest zarazem napisana przystępnie i dobrze się ją czyta. (...)
Myśl siostry Teresy Benedykty od Krzyża należy do tego nurtu fenomenologicznego realizmu XX w., który szczególną uwagę poświęca osobie. To też podjęta przez O. Rafała Kazimierza Wilka OSPPE próba systematycznego przedstawienia antropologiczno-personalistycznych aspektów myśli Edyty Stein trafia w centrum jej filozoficznej wizji i niewątpliwie przyczyni się do rozszerzenia znajomości poglądów tej wybitnej przedstawicielki chrześcijańskiego personalizmu i pogłębienia wiedzy o człowieku w naszym kraju. W epoce całkowitego zamętu w przedmiocie istoty, zadań i przeznaczenia człowieka jest to palącą potrzebą.
Dorobek filozoficzny E. Stein, powstały w większej części w trudnych warunkach hitlerowskich Niemiec, budzi coraz większe zainteresowanie. Nie został on jednak jeszcze w pełni przyswojony i oceniony. Monograficzne ujęcie problematyki osoby u Edith Stein jest, zwłaszcza na polskim terenie, przedsięwzięciem pionierskim. Zbliżenie polskiemu czytelnikowi jej myśli jest więc zadaniem ważnym.
Oparta o szerokie studia i starannie opracowana, praca O. Wilka jest pierwszym monograficznym opracowaniem personalistycznej antropologii Edith Stein w języku polskim. Andrzej Półtawski

fragment tekstu

Warning: mysqli_num_rows() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /chicago/linki2.php on line 44



Powrót